KOLEJNI UCZNIOWIE Z KARTĄ ROWEROWĄ!

Wydawanie karty rowerowej jest nierozerwalnie związane z odpowiednim szkoleniem i sprawdzeniem wiadomości oraz umiejętności uczniów ubiegających się o pierwsze w życiu „prawo jazdy”. Więc, zanim uczniowie uzyskali swoje pierwsze uprawnienia musieli przejść odpowiednie szkolenia. Podczas szkoleń dowiedzieli się m.in, że od 20 maja 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe regulacje w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym dotyczące coraz popularniejszych, nowoczesnych środków transportu. Toteż karta rowerowa nabrała dodatkowej wartości, ponieważ z nią można jeździć na przykład na hulajnodze czy deskorolce elektrycznej.

Później, podczas egzaminu, zdający musieli zaprezentować swoje umiejętności bezpiecznej jazdy rowerem po uliczkach i skrzyżowaniach miasteczka rowerowego. Dla egzaminatora ważne było sprawdzenie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.

Doskonałe umiejętności poruszania się rowerem to nie wszystko. Uczniowie musieli także rozwiązać testy wiedzy, by wykazać się znajomością przepisów drogowych.

Gratulujemy młodym rowerzystom uzyskanych uprawnień. Przypominamy, że karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat, do jazdy rowerem po drogach publicznych. Obok odpowiedniego wyposażenia roweru (światła, odblaski, sprawne hamulce, dzwonek) jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze. 🚴 🚴‍♀