„Czy to poezja, czy dramat, czy opowiadanie– wszystko to jest próbą,  jednakową  próbą pokazania czytelnikowi piękna życia i przybliżenia mu jego wartości”. Taki cytat Jarosława Iwaszkiewicza od 25 lat towarzyszy Rejonowemu Konkursowi Recytatorskiemu dla Szkół Podstawowych z terenu Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Lipiu.

Tegoroczny Konkurs ponownie odbył się we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Sączu, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gródku nad Dunajcem i Pałacem Młodzieży w Nowym Sączu.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Starosty Nowosądeckiego Pana Marka Kwiatkowskiego.

W tym roku mieliśmy przyjemność gościć 50 recytatorów z 12 szkół z czterech gmin. Uczniowie przystąpili do konkursu w trzech kategoriach wiekowych: kat I- klasy 1-3, kat II- klasy 4-6 i kat III- klasy 7-8.

Naszą szkołę reprezentowali: w kat I: Barbara Sromek i Zofia Bielak, w kat II: Gabriela Nędza i Paulina Bomba oraz w kat III: Krystian Hadała i Karolina Mastalerz.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria 1

Miejsce 1 Oliwia Dumana- SP Rąbkowa

tytuły utworów: „Ptasie radio” J Tuwim /”Robale z Jowisza” Rafał Witek

Miejsce 2 ex aequo

Pola Filipowska- SP Łososina Dolna

tytuły utworów: „O Grzesiu kłamczuchu” J Tuwim/ „Czy wojna jest dla dziewczyn” P Beręsewicz

Wojciech Jagódka- SP Gródek nad Dunajcem

tytuły utworów: „Żuraw i czapla” J Brzechwa/ „Janko Muzykant” H Sienkiewicz

Miejsce 3 ex aequo

Nikola Gołąb – SP Przydonica

tytuły utworów: „Daktyle” D Wawiłow/ „Agnieszka opowiada bajkę” J Papuzińska

Zofia Bielak- SP Lipie

tytuły utworów: „W sieci ” J Cudny/ „Oto jest Kasia ” M Jaworczakowa

Kategoria 2

Miejsce 1 ex aequo

Tekla Iwaniec- SP Podole Górowa

tytuły utworów: „Kłopoty gila” J Chłap Nowakowa /”Żabi książę i dziewczyna” G Kasdepke

Dominika Zięcina- SP Przydonica

tytuły utworów: „Pani Twardowska” A Mickiewicz /”Księżniczka z ogłoszenia” D Wawiłow

Miejsce 2

Julia Sadłoń – SP Przydonica

tytuły utworów: „Pan Słowik” M Załucki/ „Piękna Helena i początki” A Suchowierska

Miejsce 3

Zuzanna Gancarczyk – SP Gródek nad Dunajcem

tytuły utworów: „Felix Net i Nika” R Kosik/ „Spóźniony słowik” J Tuwim

Wyróżnienie Emilia Rolka- SP Podole Górowa

tytuły utworów: „Makaron” W Chotomska/ „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” E Niziurski

Wyróżnienie Paulina Bomba- SP Lipie

tytuły utworów:”Jak się czuję” W Szymborska/ „Pozłacana rybka” B Kosmowska

Kategoria 3

Miejsce 1

Anna Litwińska – SP Witowice Dolne

tytuły utworów: „O rodzicach”  LJ Kern/ „Opowiedz mi naszą historię” M Łabęcka

Miejsce 2

Turek Justyna – SP Rąbkowa

tytuły utworów: „Wieczór już” Maria Konopnicka/  „Latarnik” Henryk Sienkiewicz

Miejsce 3 ex aequo

Agnieszka Trojanowska – SP Podole-Górowa

tytuły utworów: „Zażalenie”  Andrzej Bursa/ Stanisław Mrożek Ketchup

Julia Foryś- SP Witowice Dolne

tytuły utworów: „Kot w pustym mieszkaniu” W Szymborska/ D Terakowska Poczwarka

Wyróżnienie Hubert Gródek- SP Tęgoborze

tytuły utworów: „Ballada o trzęsących się portkach” K I Gałczyński/ „List z tamtego świata”

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, gratulujemy udanych występów i życzymy sukcesów w kolejnych etapach.

Red. M. Smaga, Z. Opiło