DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI  🧦

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. To nie tylko powitanie wiosny, palenie Marzanny, ale i Dzień Kolorowych Skarpetek. Są one symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Trudno jest pojąć, jak noszenie pary kolorowych, niedopasowanych skarpet może być związane z czymś tak poważnym, jak Zespół Downa. Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2012 r. ustanowiła 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa, na znak którego wkładamy kolorowe, niedopasowane do siebie skarpety. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na obecność w naszym życiu osób z tym zaburzeniem genetycznym. Zespół Downa jest spowodowany trisomią 21 chromosomu co oznacza, że osoby te mają jeden dodatkowy chromosom 21 w całości lub jego część, co przekłada się na charakterystyczny wygląd lub problemy zdrowotne. Dodatkowy chromosom jest wyjątkowy, jak każda osoba z tym zaburzeniem genetycznym. Warto rozmawiać o ich wyjątkowości, różnorodności, akceptacji oraz integracji z osobami, które tych zaburzeń nie mają.

Nasza młodzież, w tym wyjątkowym dniu, wysłuchała pogadanki pani pedagog Agnieszki na temat osób z Zespołem Downa. Dowiedziała się m.in., że wiele z tych osób osiągnęło coś znaczącego lub prowadzą szczęśliwe i produktywne życie. Uczniowie przygotowali gazetkę tematyczną oraz samodzielnie wykonali własne, kolorowe skarpetki.

Zajęcia miały na celu nie tylko edukację, ale również budowanie społeczności opartej na wzajemnym szacunku i akceptacji. Przez takie działania, dzieci i młodzież uczą się empatii i otwartości na innych, co jest niezbędne w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych.

A jakby emocji było za mało, na koniec uczniowie zasiedli do seansu filmowego📽

W filmie „Za duży na bajki” poznali pełną humoru, ale i wzruszającą opowieść o dorastaniu, wielkiej pasji, sile przyjaźni i miłości. Zobaczyli, jak wygląda strach, złość, bezsilność. Dowiedzieli się też o tym, co w życiu najważniejsze oraz jak szczera rozmowa pozwala przezwyciężyć strach, a także daje siłę do stawienia czoła kłopotom.

Taki początek wiosny każdemu na długo zapadnie w pamięci! 🌷 🌷 🌷