PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W LIPIU

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Niektórym może się kojarzyć z wagarami. Ale nie uczniom klas młodszych naszej szkoły! Ci, zamiast wagarów wybrali powtórkę wiadomości, tyle, że w terenie. Czy to możliwe, by w czasie wycieczki się uczyć? Albo powtarzać wiadomości? Okaże się to, gdy nauczyciele wpiszą oceny…😉

A jak wyglądała taka lekcja?

Uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę na swój sposób. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Przygotowania do tej uroczystości trwały już wcześniej. Na zajęciach prowadzono rozmowy na temat zagrożeń, jakie Ziemi stwarza człowiek oraz działań, jakie podejmowane są na rzecz ochrony środowiska. Wspomniano też o akcjach „Sprzątania Świata” organizowanych w naszej szkole. Dzieci gromadziły materiały, by później zrobić z nich ekologiczne Marzanny. Wyszukiwały w Internecie wierszyki i rymowanki na temat pożegnania zimy i uczyły się ich na pamięć. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, przygotowywała wiosenne stroje i dekoracje. Po trzech lekcjach nauki rozpoczęły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Najważniejszym punktem wiosennego święta było palenie Marzanny. W kolorowym korowodzie, z Marzanną na czele, dzieci wyruszyły na łąkę obok szkoły. Tam przy głośnych okrzykach: Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno! Pięknie cię żegnamy, Bo wiosnę witamy! paliły w ognisku przygotowane przez siebie kukły. Później udały się na spacer po najbliższej okolicy, podczas którego ćwiczyły spostrzegawczość obserwując oznaki wiosny np. kwitnące forsycje i żonkile, słuchały śpiewu ptaków i próbowały je nazywać po głosie. Przypominały nazwy kwiatów, które są pod ochroną.

Kolejnym krokiem tej lekcji będzie udział w  akcji „Sprzątania Świata” z okazji Światowego Dnia Ziemi.