JANTAR 2022, CZYLI – WYCIECZKA NAD MORZE

To był nasz pierwszy wielodniowy wyjazd po okresie epidemii koronawirusa.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipiu wraz ze swoimi opiekunami odbyli blisko tygodniową wycieczkę nad Morze Bałtyckie.

W podróż wyruszyli wczesnym ranem w poniedziałek 30 maja.

Pierwszego dnia zwiedzili urokliwy Sandomierz i bogaty w zabytki niewielki Kazimierz Dolny, by przed kolacją dotrzeć do Dęblina gdzie zatrzymali się na nocleg.

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu, zwiedzili Muzeum Lotnictwa położone przy sławnej „Szkole Orląt”, czyli przy Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, zatrzymali się na krótki wypoczynek i zwiedzili Łazienki Królewskie w Warszawie a następnie udali się w podróż do położonego nad morzem ośrodka wypoczynkowego „Bursztyn” w Jantarze, gdzie dotarli we wtorek po godzinie 19-ej.

W środę 1 czerwca (Dzień Dziecka 😊) po śniadaniu udaliśmy się spacerkiem nad morze. Tam przywitała nas piękna, szeroka plaża. Mimo trochę zimnej wody, wielu z nas nie odmówiło sobie kąpieli w spokojnych wodach Bałtyku. Ten dzień spędziliśmy poznając najbliższą okolicę, spacerując brzegiem morza, grając w piłkę i inhalując swoje płuca pełnym jodu nadmorskim powietrzem.

W czwartek autokarem udaliśmy się do Krynicy Morskiej, skąd tramwajem wodnym przepłynęliśmy przez Zalew Wiślany do Tolkmicka. Tam czekał na nas autokar, który zawiózł nas do miejscowości Kadyny zbudowanej przez ostatniego cesarza Niemiec i króla Prus, Wilhelma II. Po okolicy oprowadzał nas i opowiadał o Lesie Kadyńskim przewodnik i wielki pasjonat przyrody, Pan Zbigniew. Ogromne wrażenie zrobił na nas ponad 700-letni dąb Bażyńskiego mający ponad 10 metrów obwodu ! Po południu, tramwajem wodnym wróciliśmy do Krynicy Morskiej a następnie do ośrodka na obiadokolację. Warto wspomnieć, że ten dzień (2 czerwca) był dniem historycznym. Gdy rano przejeżdżaliśmy mostem zwodzonym przez przekop Mierzei Wiślanej, rozpoczął się proces napełniania wodą przekopu a gdy wracaliśmy po południu, proces napełniania właśnie się zakończył i mogliśmy zobaczyć pierwszą jednostkę przepływającą kanałem !

Po dniu pełnym wrażeń, po kolacji, spacerkiem udaliśmy się na plażę aby podziwiać zachód słońca.

Kolejny dzień (piątek) to czas rekreacji na świeżym, nadmorskim powietrzu, gry w piłkę, spacerów morskim brzegiem, super zabaw na plaży oraz zakupu pamiątek.

Nasz pobyt w Jantarze powoli niestety dobiegał końca, więc po kolacji z żalem że musimy opuścić to miejsce, zaczęliśmy pakować swoje rzeczy …

Sobota to dzień wyjazdu. Po śniadaniu, w godzinach przedpołudniowych żegnamy się z morzem i wyruszamy w drogę powrotną, ale droga powrotna to również okazja do przeżycia kolejnych przygód. Po drodze zatrzymujemy się w Malborku by oko w oko spotkać się z majestatycznym zamkiem zbudowanym przez Krzyżaków nad Nogatem. Przy okazji wspominamy wojny z Krzyżakami i jakże nam bliskiego sławnego rycerza – Zawiszę Czarnego. Następnie kierujemy się do Częstochowy, gdzie uczestnicząc w apelu Jasnogórskim dziękujemy Matce Najświętszej za wszystkie otrzymane łaski i prosimy o opiekę i potrzebne łaski dla nas wszystkich na przyszłość.

Po apelu wyruszamy do końcowego celu naszej wyprawy – do Lipia, gdzie czekają stęsknieni rodzice. Na plac szkolny docieramy około godziny 2 a więc już w niedzielę …

 

Mimo że wróciliśmy już znad morza, to w naszych głowach długo jeszcze, niczym szum morza, szumieć będą wspomnienia pięknych chwil z naszej wyprawy i miło spędzonego czasu z koleżankami i kolegami.

Mamy ogromną nadzieję, że za rok również będziemy mogli uczestniczyć w równie super wyprawie.

Na koniec warto wspomnieć, że w czasie wyjazdu Szkoła korzysta z dofinansowania w ramach projektu „Poznaj Polskę” a pozyskane środki pozwoliły nam pokryć około połowy kosztów naszego wyjazdu. Dziękujemy za te środki, bo bardzo pomogły nam w organizacji wyjazdu.